ZajmujÄ™ siÄ™ problematyka
zarzÄ…dzania, w tym zarzÄ…dzania jakoÅ›ciÄ…, marketingu, samorzÄ…dnoÅ›ci, prawa konstytucyjnego i ustroju wymiaru sprawiedliwoÅ›ci. Jestem autorem 19 monografii naukowych, podrÄ™czników i sÅ‚owników, w tym pierwszej na polskim rynku wydawniczym monografii na temat postÄ™powaÅ„ dyscyplinarnych w szkolnictwie wyższym (2023). Mój dorobek obejmuje także ponad 70 artykuÅ‚ów naukowych i rozdziaÅ‚ów w pracach zbiorowych. Jestem redaktorem naukowym 18 monografii i publikacji zbiorowych. PublikujÄ™ w Polsce, Czechach, na SÅ‚owacji i w Rosji.
Moje artykuÅ‚y drukowane byÅ‚y m.in. na Å‚amach „WspóÅ‚czesnego ZarzÄ…dzania”, „Studiów Medioznawczych”, „Roczników Administracji i Prawa”, „Zeszytów Prasoznawczych” i „Problemów Komunikacji SpoÅ‚ecznej”. Jestem czÅ‚onkiem Rady Naukowej Wydawnictwa Verbum w Pradze.
W latach 2004-2020 peÅ‚niÅ‚em funkcjÄ™ kierownika lub wykonawcy w 15 projektach badawczych realizowanych w kraju i zagranicÄ…, finansowanych m.in. ze Å›rodków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gminy Sosnowiec i Komitetu BadaÅ„ Naukowych.
Swoje badania prowadziłem m.in.
w Stanach Zjednoczonych (badania nad strategiÄ… zarzÄ…dzania polonijnego "Nowego Dzinnika"),
Irlandii (badania nad rynkiem medialnym oraz rynkiem public relations),
Francji (badana nad public relations),
Wielkiej Brytanii (badania nad systemem medialnym Ulsteru) i
SÅ‚owacji (gdzie wydaÅ‚em pierwszy na miÄ™dzynarodowym rynku wydawniczym podrÄ™cznik poÅ›wiÄ™cony polskiemu systemowi medialnemu, napisany w caÅ‚oÅ›ci w jÄ™zyku angielskim). UczestniczyÅ‚em w miÄ™dzynarodowych naukowych wizytach studyjnych poÅ›wiÄ™conych problematyce nowych mediów i komunikacji spoÅ‚ecznej na
Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja), Uniwersytecie we Florencji (Włochy), Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Pradze (Czechy) oraz Bibliotece Narodowej w Paryżu (Francja).
Moje wybrane projekty badawcze:
- Jakość produktów i usÅ‚ug - perspektywa rynku komercyjnego i sektora administracji publicznej - projekt badawczy (PB/WZ/01/2017) realizowany na Wydziale ZarzÄ…dzania Akademii Humanitas, finansowany ze Å›rodków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016) - kierownik projektu
- Strategia komunikacyjne wspóÅ‚czesnych organizacji - projekt badawczy (PB/WZ/01/2016) realizowany na Wydziale ZarzÄ…dzania Akademii Humanitas, finansowany ze Å›rodków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016) - kierownik projektu
- Jakość życia seniorów w Sosnowcu – projekt badawczy (PB/IPed/01/2011) realizowany w Instytucie Pedagogiki oraz Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji SpoÅ‚ecznej Akademii Humanitas w Sosnowcu (2011-2012) – zastÄ™pca kierownika projektu (projekt dofinansowany z budżetu gminy Sosnowiec)
- Media relations urzÄ™dów administracji samorzÄ…dowej w Zagłębiu DÄ…browskim – projekt badawczy (PB/IDz/01/2011) realizowany w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji SpoÅ‚ecznej Akademii Humanitas w Sosnowcu (2011) – kierownik projektu.
- Public relations polskich uczelni – projekt badawczy (PB/IDz/02/2006) realizowany w ZakÅ‚adzie Dziennikarstwa Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego w Katowicach i Instytucie Dziennikarstwa Akademii Humanitas w Sosnowcu (2006-2010) – kierownik projektu.
- System medialny Irlandii – projekt badawczy (PB/IDz/01/2007) realizowany w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji SpoÅ‚ecznej Akademii Humanitas w Sosnowcu (2007-2008) – kierownik projektu.
- Partie w Å›rodowisku miejskim – projekt badawczy (2H02E 024 25) finansowany ze Å›rodków Ministerswa Edukacji Narodowej, realizowany w ZakÅ‚adzie Polityki Lokalnej Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego w Katowicach (2003) – uczestnik projektu.
Pełnię funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Międzynarodowego Programu
"Partnership in Science", rozwijajÄ…cego wspóÅ‚pracÄ™ naukowców z oÅ›rodków akademickich w Czechach, Rosji, Ukrainie, SÅ‚owacji i Polsce w zakresie umiÄ™dzynarodowienia czasopism naukowych. Jestem czÅ‚onkiem Rady Naukowej czasopisma
"Manažment podnikania a vecí verejných" i redaktorem naukowym serii "Media and Public Relations" w Oficynie Wydawniczej Verbum w Pradze.
W 2012 roku uczestniczyłem w
miÄ™dzynarodowym projekcie naukowo-dydaktycznym „Raising motivation to eco-friendly behavior among European citizens”, realizowanym w ramach partnerstwa miast Abegondo (Hiszpania), Hasselt (Belgia), Lublin (Polska), Molndal (Szwecja) i Travestetolo (WÅ‚ochy). Celem projektu byÅ‚o upowszechnienie wÅ›ród mieszkaÅ„ców europejskich miast dobrych praktyk w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz podnoszenie Å›wiadomoÅ›ci zwiÄ…zanej z zachowaniami proekologicznymi.
W 2015 roku uzyskałem
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych MÅ‚odych Naukowców. WczeÅ›niej otrzymywaÅ‚em m.in. Stypendia Naukowe Ministra Edukacji Narodowej, Stypendium ZarzÄ…du Województwa ÅšlÄ…skiego, Stypendium Ruchu Ordynacka i Stypendium Rektora Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego w Katowicach. W okresie studiów zajÄ…Å‚em I miejsce na Uniwersytecie ÅšlÄ…skim i II miejsce w województwie Å›lÄ…skim w
Konkursie na Najlepszego Studenta Rzeczypospolitej Polskiej "Primus inter Pares" (za działalność naukową).
Wziąłem udział w
kilkudziesiÄ™ciu konferencjach i sympozjach naukowych, krajowych i miÄ™dzynarodowych, w tym miÄ™dzy innymi w tak prestiżowych konferencjach jak MiÄ™dzynarodowa Konferencja Naukowa „WspóÅ‚czesne Nurty Badawcze w Naukach o ZarzÄ…dzaniu” Instytutu Spraw Publicznych WydziaÅ‚u ZarzÄ…dzania i Komunikacji SpoÅ‚ecznej Uniwersytetu JagielloÅ„skiego (z referatem: „Motywy, cele i funkcje akademickiego public relations w Å›wietle badaÅ„ empirycznych”) czy MiÄ™dzynarodowa Konferencja "Media – Biznes – Kultura. Pomorze 2010” Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu GdaÅ„skiego (udziaÅ‚ z referatem: „Krytyczne spojrzenie na dziennikarstwo obywatelskie”). ByÅ‚em pomysÅ‚odawcÄ… i organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Problemy Konwergencji Mediów" w Krakowie. Od 2014 roku
przewodniczÄ™ Komitetowi Naukowemu Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Akredytacja i zapewnianie jakoÅ›ci ksztaÅ‚cenia w szkolnictwie wyższym", w której corocznie bierze udziaÅ‚ ponad 100 rektorów, dziekanów i peÅ‚nomocników ds. jakoÅ›ci ksztaÅ‚cenia z kilkudziesiÄ™ciu uczelni z caÅ‚ej Polski, a także czÅ‚onkowie i eksperci Polskiej Komisji Akredytacynej oraz Rady GÅ‚ównej Nauki i Szkonictwa Wyższego.
WYKAZ PUBLIKACJI - KLIKNIJ!